Sprawdzenie VIN przed zakupem samochodu

Znalazłeś świetną ofertę używanego auta i już obejrzałeś swój wymarzony pojazd. Rozmawiałeś ze sprzedawcą i zajrzałeś nawet pod maskę auta. Wszystko wygląda dobrze, ale jeśli kupujesz nowy samochód, koniecznie najpierw sprawdź VIN. Z naszego poradnika dowiesz się, czym jest ten numer, w jaki sposób pomoże ci on w wyborze dobrego auta i gdzie możesz go zweryfikować. Zapraszamy do lektury.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN, z angielskiego Vehicle Identification Number, to po prostu ciąg 17 znaków, które identyfikują auto. Określa on między innymi markę, rok produkcji lub rok wypuszczenia modelu i numer seryjny samochodu. VIN numer nadawany jest przez producenta i nie zmienia się po zakupie. Jeszcze więcej aktualnych informacji zawiera raport VIN. Możesz z niego dowiedzieć się, jaki był przebieg pojazdu, czy auto znajduje się w rejestrze samochodów skradzionych i czy było używane jako taksówka, Jest tam też wiele innych danych, bardzo przydatnych dla osób kupujących używany samochód.

Dlaczego sprawdzenie VIN jest ważne przed zakupem używanego auta?

Sprawdzenie VIN jest bardzo ważne z punktu widzenia każdego kupca używanego auta. Pozwoli ono ominąć przeszkody, na jakich nie raz wyłożyli się już zarówno profesjonalni handlarze, jak i kupujący.

Największym problemem, z jakim borykają się osoby kupujące samochody używane, jest cofanie liczników przebiegu przez nieuczciwych sprzedawców. Problem ten został dostrzeżony nawet na szczeblu rządowym i od niedawna zaczęło obowiązywać zaostrzenie kar za cofanie liczników. Proceder ten jednak nadal występuje, a porównanie stanu licznika z raportu VIN ze wskazywanym na desce może nas uchronić przed zakupem „rzęcha”, który wbrem temu, co twierdzi sprzedający, przejechał już pół świata.

To samo dotyczy innego aspektu raportu. Auto używane jako taksówka musi być w ten sposób zadeklarowane i adnotacja na ten temat pojawia się w jego dokumentach. Podobne zapisy dotyczą użytkowania samochodu do nauki jazdy czy jako samochód policyjny. Jeśli dzięki raportowi VIN odkryjesz taki zapis, będzie to dobry powód, aby zastanowić się nad zakupem, ponieważ samochody używane do zawodowego przewozu osób są niemal zawsze mocno eksploatowane. Jeśli jednak auto ci się podoba i nie przeszkadza ci, że dawniej woziło wielu pasażerów, przynajmniej jest to dobry powód, aby ponegocjować jego cenę ze sprzedawcą. Zyskasz w ten sposób mocną pozycję w targach cenowych i, uzbrojony w tę wiedzę, możesz próbować zbić cenę auta oraz sporo zyskać.

Sprawdź VIN także wtedy, jeśli podejrzewasz, że auto może być kradzione, a jego źródło jest niepewne. Dobry raport VIN będzie zawierał informacje o tym, czy samochód nie znajduje się w policyjnych bazach pojazdów skradzionych w Polsce i w Europie. Pozwoli ci to uniknąć bardzo nieprzyjemnej sytuacji, w której nie tylko auto zostanie odebrane przez policję, a ty jako kupujący możesz zostać oskarżony o paserstwo. To po stronie kupca leży obowiązek zweryfikowania, czy auto pochodzi z legalnego źródła. Zamawiając raport VIN, dopełniasz tej formalności.  

Samochody mogą być także zajęte przez komornika lub być zastawione za dług, a informacje o tym niekorzystnym stanie własności też mogą znaleźć się w raporcie VIN. Co więcej, dobre firmy, takie jak carVertical, w przypadku niektórych aut sprawdzają nawet, czy samochód był już wcześniej wystawiony na sprzedaż w Internecie. Prezentują przy tym jego wcześniejszą cenę, a nawet zdjęcia. To jeszcze jeden mocny punkt do negocjacji z kupującym, który potencjalnie pozwoli ci kupić auto taniej. Uzbrojony w raport VIN ominiesz więc nie tylko typowe pułapki, które czyhają na osoby kupujące używane samochód, ale nawet potencjalnie nieco zaoszczędzisz.

Jak sprawdzić VIN?

Numer VIN najlepiej zweryfikować w sieci. To prostsze niż może się wydawać. Nie musisz nawet przeglądać żadnych urzędowych archiwów ani składać wniosków o wydanie dokumentów. Weryfikacja VIN numer odbywa się dziś w formie raportów zamawianych online, z których dowiesz się, jaka była historia pojazdu. Raporty te sięgają do licznych źródeł i wiarygodnych baz internetowych. Możesz dzięki temu sprawdzić przebieg pojazdu oraz ocenić, czy nie został on zmanipulowany poprzez cofnięcie licznika auta, a także uchronić się przed zakupem kradzionego auta.

Warto też podkreślić, że weryfikacja w formie raportu o historii auta obejmuje znacznie więcej szczegółów niż tylko informacje, jakie zawiera dekoder VIN. Ten ostatni jest tylko prostym oprogramowaniem, które odczytuje dane zgodnie ze standardem zapisu i może podać jedynie podstawowe dane jak marka auta, rok modelowy oraz numer seryjny. Dlatego, weryfikując VIN, nie ograniczaj się wyłącznie do dekodera. Sprawdź VIN także za pomocą wiarygodnych raportów, z których dowiesz więcej o historii auta i unikniesz czyhających na ciebie pułapek.

Gdzie sprawdzić VIN?

Kompleksowe informacje o VIN pojazdu dostępne są w carVertical. To internetowy serwis, w którym możesz za niewielkie pieniądze zamówić raport VIN. Zawiera on wszystkie informacje wymienione powyżej, a nawet jeszcze więcej. Dokładność raportów wynosi 99%, a ich wiarygodność zwiększa dodatkowo zastosowana technologia blockchain. Raport dostarczany jest bardzo szybko. Otrzymasz go już w ciągu 24 godzin od momentu zamówienia. Jeśli kupujesz auto, sprawdź VIN teraz w carVertical i śpij spokojnie!

1 Komentarz
  1. Wykupilam vin i ma wszystkich odpowiedzi np.jaki przebieg jest pojazdu

Dodaj Odpowiedź

bestvin.pl